Remonty Łódź - Monter Vis

MONTER VIS Łódź - firma remontowo-budowlana

Wykonujemy prace remontowo-budowlane na terenie Łodzi i okolic.


Płyty gipsowo-włóknowe


Płyty g-w są na tyle odporne na wilgoć, że śmiało można nimi wykańczać łazienki na poddaszach
Płyty g-w są na tyle odporne na wilgoć, że śmiało można nimi wykańczać łazienki na poddaszach

O ile tradycyjne płyty gipsowe mają budowę warstwową - karton-rdzeń gipsowy-karton, to płyty gipsowo-włóknowe cechuje jednorodność.


Gips, z którego są zrobione, jest wymieszany z włóknami celulozowymi pozyskiwanymi z makulatury. Są więc dużo bardziej odporne na wgniecenia niż standardowe płyty g-k. Przewyższają je również pod względem odporności na wilgoć, gdyż już na etapie produkcji impregnuje się je specjalnymi środkami hydrofobowymi, które sprawiają, że nie wnika w nie woda. Tak samo jak płyty g-k są niepalne i chronią drewnianą więźbę przed ogniem. Poddane działaniu płomieni wytrzymują ponad 30 minut w nienaruszonym stanie. Płyty g-w mają długość 150, 200 i 300 cm i szerokość - 100 lub 120 cm. Ich grubość wynosi zaś 10, 12,5 lub 18 mm.

Płyty g-w grubości 12,5 mm można bez obaw mocować bezpośrednio do krokwi dachowych albo do elementów drewnianego rusztu. Ruszt ze stalowych profili nie jest tu więc konieczny, choć warto o nim pomyśleć, gdyż jest łatwiejszy do wypoziomowania. Płyty g-w mają uniwersalne zastosowanie. Tymi samymi płytami, którymi wykończyliśmy skosy w sypialni, możemy wykończyć skosy w łazience. Możemy też ułożyć z nich okładzinę na ścianach nośnych oraz działowych. Oferowane są płyty duże, których nie trzeba docinać, gdy chcemy wykończyć całą ścianę, oraz płyty o mniejszych rozmiarach - wygodne do noszenia i niezastąpione do miejsc, gdzie duże płyty będą niepraktyczne. Oprócz zwykłych płyt g-w są również sprzedawane płyty zespolone z materiałem ociepleniowym, konkretnie z wełną mineralną. Przykręcając je bezpośrednio do krokwi, zyskujemy dodatkową warstwę ociepleniową. Zwykle, żeby ją uzyskać, niezbędne jest budowanie dodatkowego rusztu nośnego. Tak wychodzi taniej i szybciej.

Zalety i wady płyt gipsowo-włóknowych


Zalety: są bardzo łatwe w obróbce; chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia; gwarantują gładkie równe podłoże pod farbę, tapetę lub okładzinę z płytek ceramicznych; są proste w montażu; nie wymagają gruntowania; ich spoiny można wykańczać łatwiej niż spoiny płyt g-k - bo tylko specjalnym klejem; są odporniejsze na uszkodzenia, wilgoć i ogień niż zwykłe płyty g-k; wykonuje się z nich stosunkowo lekką okładzinę -od 10 do 18 kg/m².

Wady: są droższe od płyt g-k (choć łączny koszt okładziny po zsumowaniu wszystkich niezbędnych akcesoriów może być zbliżony); biały pył gipsowy powstający w trakcie cięcia jest nieco brudzący.