Remonty Łódź - Monter Vis

MONTER VIS Łódź - firma remontowo-budowlana

Wykonujemy prace remontowo-budowlane na terenie Łodzi i okolic.


Płyty cementowo-włóknowe


Płyta c-w
Płyta c-w

Są zrobione z cementu i wzmocnione od wewnątrz dwiema warstwami siatki z włókna szklanego. Takie materiały i taka budowa zapewniają im wyjątkową odporność na wilgoć.


Płyty te stosuje się z powodzeniem między innymi do wykańczania łazienek. Ponadto wyróżnia je bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne - wgniecenia, pęknięcia, złamanie. Są również absolutnie odporne na działami ognia i chronią przed nim lepiej niż płyty g-k lub g-w. Płyty c-w mogą być sprzedawane wraz z kompletnym systemem do wykonywania wodoszczelnych okładzin w pomieszczeniach sanitarnych. System obejmuje preparat gruntujący oraz płynną folię uszczelniającą, taśmy i opaski uszczelniające do zabezpieczania narożników i miejsc szczególnie narażonych na zalanie. Płyty te mają długość od 100 do 300 cm, szerokość od 60 do 225 cm i grubość 6, 9 i 12,5 mm. 1 m² takiej płyty waży około 12 kg.

Płyty c-w najwygodniej jest przycinać elektryczną pilarką tarczową, ostatecznie można sięgnąć po nożyk z wymiennymi ostrzami. Płyty da się przykręcać albo bezpośrednio do krokwi, albo do stalowego bądź drewnianego rusztu. 3-4-milimetrowe szczeliny między nimi wypełnia klej do spoin, taki sam jak w przypadku płyt g-w. Szpachlowanie spoin masą gipsową jest konieczne tylko w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Ponadto szpachluje się łebki wkrętów, gdy okładzinę zamierzamy pomalować. W sprzedaży są i takie płyty cementowo-włóknowe, które mają krawędzie fazowane w podobny sposób jak płyty g-k. Ich styki wypełnia się więc gipsową masą szpachlową i zbroi siatkową taśmą z włókna szklanego.

Zalety i wady płyt cementowo-włóknowych


Zalety: są bardzo łatwe w obróbce; chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia; gwarantują gładkie równe podłoże pod farbę, tapetę lub okładzinę z płytek ceramicznych; są proste w montażu; nie wymagają gruntowania; ich spoiny można wykańczać łatwiej niż spoiny płyt g-k - bo tylko specjalnym klejem; są odporniejsze na uszkodzenia, wilgoć i ogień niż zwykle płyty g-k; wykonuje się z nich stosunkowo lekką okładzinę -od 10 do 18 kg/m².

Wady: są droższe od płyt g-k (choć łączny koszt okładziny po zsumowaniu wszystkich niezbędnych akcesoriów może być zbliżony); biały pył gipsowy powstający w trakcie cięcia jest nieco brudzący.