Remonty Łódź - Monter Vis

MONTER VIS Łódź - firma remontowo-budowlana

Wykonujemy prace remontowo-budowlane na terenie Łodzi i okolic.


Jak mocować okładziny


Wkręty rozmieszcza się co 15 cm. Nie wolno ich dokręcać zbyt mocno, jedynie tak, by łebki znajdowały się nieco poniżej powierzchni
Wkręty rozmieszcza się co 15 cm. Nie wolno ich dokręcać zbyt mocno, jedynie tak, by łebki znajdowały się nieco poniżej powierzchni

Płyty można mocować bezpośrednio do krokwi albo do rusztu z drewnianych łat lub stalowych profili mocowanych prostopadle do krokwi.


Z pominięciem rusztu montować można tylko płyty grube (20-25 mm) lub zwykłe, ale montowane podwójnie (jedne prostopadle do drugich). Bezpośrednio do krokwi można też śmiało mocować płyty OSB, płyty drzewno-magnezytowe, płyty cementowo-włóknowe, zespolone płyty gipsowo-włóknowe.

Odkąd ceny drewna poszły znacząco w górę, ruszty nośne robi się głównie ze stalowych profili CW. Mocuje się je do krokwi na dwa sposoby:

za pomocą uchwytów ES przykręcanych do czoła krokwi - ruszt taki tworzy stabilną, a jednocześnie elastyczną konstrukcję. Uchwyty pozwalają na regulację wysokości rusztu. Dzięki nim można wypoziomować powierzchnię okładziny. Profile CW przykręca się do uchwytów, które następnie odgina się na boki;

za pomocą metalowych wieszaków mocowanych do boku krokwi - pozwalają one wygodniej niż uchwyty regulować wysokość rusztu i poziomować powierzchnię okładziny. W sprzedaży są wieszaki samozaciskowe. Profile zaczepia się do nich od góry (zaklikuje).

Do stalowego rusztu oprócz płyt g-k, g-w i c-w można też montować sklejkę lub panele z PCW Zabezpieczone przed rdzą profile metalowe mogą być przycinane tylko specjalnymi nożycami. Nie powinno się używać do tego szlifierki kątowej.

Odstępy między elementami rusztu, zarówno drewnianego, jak i metalowego, powinny wynosić od 50 do 75 cm. W przeciwnym razie okładzina nie będzie wystarczająco sztywna. Listwy rusztu drewnianego poziomuje się przy użyciu klinów podkładanych między nie a krokwie. Przykręcanie płyt rozpoczyna się w ich środkowej części. Później trzeb- się kierować w stronę narożników, liczba wkrętów zależy od rodzaju płyt i ich grubości. Bezpośrednio do krokwi płyty można mocować równolegle, gdy ich rozstaw jest nie większy niż 60 cm, lub prostopadle, jeśli ich rozstaw nie przekracza 75 cm. Przy układzie prostopadłym krótsze krawędzie powinny się opierać na elemencie konstrukcyjnym, w tym przypadka na krokwi. Gdy są mocowane równolegle - na krokwiach powinny się opierać dłuższe boki płyt.

Uwaga! Płyty można też przykręcać w dwóch warstwach. Mocuje się pierwszą, a następnie drugą - prostopadle - pamiętając przy tym, by spoiny obu warstw były przesunięte względem siebie o mniej więcej 40 cm. Takie wykończenie poddasza robi się po to, by stosując zwykłe płyty g-k lub g-w, zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe i poprawić sztywność okładziny.